Az építési engedély az a folyamat, amelynek során egy épületet hivatalosan „életre keltenek”. Az illetékes hatóság dönt arról, hogy az épület lakható és használható. Az építési engedélyre az összes építési munka befejezése után kerül sor. Ez a folyamat biztosítja a közérdek és az eljárásban részt vevő felek jogainak védelmét. Ez a környezetvédelem, és különösen a jövőbeli felhasználók biztonsága és egészsége, illetve a tűzvédelem szempontjából történik. Építési engedélyezési határozat szükséges, ha egy elkészült épületet használatba kíván venni. Ez vonatkozik az átépítésére, bővítésére vagy felépítményezésére is, amelyre építési engedélyt adtak ki.
Az épület majdnem kész állapotban tekinthető meg, és már csak apróbb részletek hiányoznak, amelyeket a tulajdonosok a beköltözés után kiegészíthetnek. Az épületnek kész tetővel kell rendelkeznie vízelvezetéssel és villámhárítóval, kéményekkel, minden ablakkal és ajtóval, elkészült lépcsőkkel és korláttal ellátott erkélyekkel. Ez vonatkozik a falak, padlók, mennyezetek és szerelvények felületkezelésére is. Az összes közműcsatlakozást (víz, csatorna, gáz) mérőpontokkal együtt is el kell készíteni, a fürdőszobákban pedig szerelvényeket (mosdó, fürdőkád/zuhanyzó, WC stb.) kell felszerelni.
Mikor nem kell építési engedély?
Vannak bizonyos kivételek is ez alól az eljárás alól. Az építési hatóság eltekinthet az építési engedélytől, ha kisebb építményekre, épületátalakításokra és karbantartási munkákra vonatkozik. Ez akkor is így van, ha azok elvégzéséhez építési engedélyre volt szükség. Garázs építési engedélyre van szükség, ha az nem tartozik a kisebb építmények kategóriájába. Ezzel szemben mindig foglalkozni kell vele, ha az épület lakhatásra vagy rekreációra szolgál.
Először is, építési engedély iránti kérelmet kell benyújtania az illetékes építési hatósághoz. Ez ugyanaz a hatóság, amely az ingatlan építésére vonatkozó építési engedélyt kiadta. A kitöltött kérelemhez csatolnia kell az építési hatóság által előírt összes mellékletet. Ezek a következők:
Az összes szükséges dokumentum benyújtását követően az építési hivatal értesíti az eljárásban részt vevő összes felet (építő, épület tulajdonosa, földtulajdonos), az önkormányzatot és az illetékes hatóságokat a használatbavételi engedélyezési eljárás megindításáról. Erről legalább 10 nappal a helyi vizsgálattal egybekötött szóbeli eljárás előtt kell értesítenie.
Ezt követően, az építési engedélyezés napján az építési hatóság egy bizottsága meglátogatja az épületet. Az építési területen közvetlenül megvizsgálják az épületet és környezetét, hogy megállapítsák, hogy az építést a jóváhagyott tervdokumentációnak megfelelően végezték-e, és hogy a rendezési tervben, a rendezési határozatban és az építési engedélyben meghatározott összes feltétel teljesült-e. Ezzel egyidejűleg szóbeli meghallgatást tartanak, amely az utolsó lehetőség arra, hogy az eljárásban részt vevő összes fél elmondhassa észrevételeit.